Almanya


Responsive image

Almanya, gerek teknik konulardaki liderliği, gerekse uluslararası yüksek standartlardaki birçok üniversitesi ile yükseköğretimde öne çıkmaktadır. Devlet üniversitelerinin ücretlerinin çok düşük olması, Türkiye’ye ulaşımın nispeten kısa ve ucuz olması, bu ülkeye olan talebi arttırmaktadır.

Alman üniversiteleri arasında TU9 olarak bilinen 9 teknik üniversite dünya sıralamasında en üstlerde yer almaktadırlar.

Almanya’da üniversite öğrenimi 3 yıldır, (tıp hariç) bazı okullara direkt başvuru yapılır, bazı okullar ise Uniassist adlı ortak bir sistem üzerinden başvuru alır. Her üniversite kabul kararını kendi bünyesinde verir.

Tıp, diş hekimliği fakültelerine yerleştirme ulusal bazda sistem üzerinden yapılır.

Akademik başarı, not ortalaması ve Almanca düzeyi temel seçme kriterleridir. Bunların dışında bazı bölümleri için ek talepler de vardır (örneğin bazı mühendislik bölümleri için staj zorunluluğu, bazı mimarlık fakülteleri için portföy hazırlanması ve sunumu, bazı sosyal bilimler bölümleri için mülakat gibi).

İstenen eğitim dalına ve lise diplomasının türüne göre farklı kabul prensipleri vardır. Lise diplomasının direkt geçmediği durumlarda (örneğin meslek lisesi, imam hatip lisesi diploması) “Studienkolleg” denen bir hazırlık programı uygulamasına katılım başvuru öncesi zorunlu olabilir. IB diplomalarında matematik ve bir fen dersinin yüksek seviyede alınmış olması mecburidir. Türk lise diploması, YKS de benzer bir bölüme yerleştirilebilme şartıyla kabul görmektedir.

Yabancı öğrencilerin öğrenci vizesi alabilmeleri için, Alman hükümetinin her sene belirlediği minimum yaşama bedelini Almanya’da bir bloke hesaba yatırmaları gerekmektedir (bir kerelik, 10 000 Eur civarı).

Almanya’da okul ücretleri dönem başı 130-400 Eur civarındadır. Şehir için ulaşım bu ücrete dahildir. Aylık 300 Eur kadar bir yaşama bütçesi, ve 300-800 Eur arasında bir yurt ücreti öngörülmelidir.

Üniversite bazında farklılıklar olabileceği gibi Almanya üniversiteleri için genel başvuru takvimi:

15 Mayıs – 15 Temmuz Başvuru süresi ( Pandemi sürecinde bu aralık bazı okullarda 30 Temmuza kadar uzamıştır. )
Ağustos / Eylül Kabullerin gelmesi (Türk diploması ile başvurulan durumlarda, okullar değerlendirme süreci içinde , YKS sonuçlarını beklemektedirler )
Eylül Vize süreci , yurt başvuruları
Ekim Kış dönemi başlangıcı


Bootstrap Bootstrap Bootstrap Bootstrap