İngiltere


Responsive image

Dünyanın en eski üniversitelerinden birçoğuna ev sahipliği yapan İngiltere ve İskoçya; yüzlerce yıllık eğitim geleneği ve birikimiyle yüksek öğrenim konusunda saygın konumlarıyla öne çıkıyorlar. Brexit sonrası getirilen “The Graduate Route” uygulamasıyla üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilere 2 yıl yaşama ve çalışma hakkı verilmektedir.

Eylül ayında açılan Birleşik Krallık başvuru platformu UCAS; Oxford, Cambridge üniversitelerinde tüm bölümlere, diğer okullarda tıp bölümlerine başvuruları 15 Ekim’e kadar kabul eder. Bunların dışındaki tüm başvurular için son tarih UCAS tarafından her yıl Ocak ayının ortası olarak belirlenir.

Genel hatlarıyla başvuru takvimi:

Eylül başı UCAS başvurularının açılması
15 Ekim Oxford – Cambridge başvuru süresi sonu
15 Ekim Tıp / Dişçilik / Veterinerlik fakülteleri başvuru son tarihi
Ocak ortası Diğer tüm üniversiteler ve bölümlere başvuru süresi sonu
Mayıs ortası Kabullerin gelmesi
Haziran başı Üniversitelere cevapların bildirilmesi
Temmuz başı UCAS clearing başlangıcı (kabul alamayan öğrenciler için)
Eylül ortası Oryantasyon
Eylül 3. hafta Eğitim dönemi başlangıcı
Üniversite eğitimi İngiltere’de 3, İskoçya’da 4 yıldır. Üniversiteye ve eğitim alınacak bölüme göre yıllık ücretler 20.000 – 38.000 Sterlin arasında değişmektedir.

Kabulde not ortalamasının yanında IB – AP skorları da önemli rol oynar. İngilizce yeterlilik için IELTS / TOEFL skorları bildirilmektedir. Ayrıca öğrencinin akademik olarak okumak istediği bölüme iyi hazırlamış olması ve bunu başvuru kompozisyonunda etkili bir şekilde dile getirmesi büyük önem taşır. Başta Oxford – Cambridge olmak üzere seçim kriterleri yüksek üniversiteler kabul için ek olarak mülakat da yaparlar.

Graduate Route hakkında daha fazla bilgi:
Hemen İncele »»Bootstrap Bootstrap Bootstrap Bootstrap