Hollanda


Responsive image

Hollanda; bilim ve teknoloji alanlarındaki yenilikçi bölümleri, sosyal bilimlerde jeopolitik konumunun sağladığı avantajlarla beslenmiş köklü fakülteleri, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde geniş İngilizce tedrisat olanaklarıyla yabancı öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biri olarak göze çarpmaktadır. Hollanda’yı cazip kılan diğer etkenler de ulaşım kolaylığı ve eğitim ücretlerinin uygunluğu olarak sayılabilir.

Hollanda üniversiteleri için başvurular önce Ekim ayında açılan Studielink platformu üzerinden yapılır, sonrasında süreç birebir başvurulan üniversiteler ile devam eder. Bazı bölümlerde Numerus Fixus (sınırlı kontenjan) uygulaması vardır, bu bölümlere başvuran öğrenciler ek bir değerlendirme sürecinden geçerler.

Genel hatlarıyla başvuru takvimi:

Ekim Studielink’in başvurulara açılması
15 Ocak Studielink’e son kayıt tarihi
15 Ocak Numerus Fixus bölümlere son başvuru tarihi
1 Nisan Genel olarak NF dışı bölümlere son başvuru tarihi
Aralık-Nisan Kabullerin gelmesi (NF dışında erken başvuru erken kabul getirir)
Nisan Yurt başvuruları
Mayıs İlk yıl ücretinin ödenip vize işlemlerinin başlatılması
Ağustos 2.yarı Oryantasyon
Eylül başı Eğitim dönemi başlangıcı
Hollanda’da lisans eğitimi 3 yıl olup, ücretler üniversite ve bölümlere göre 10.000 – 16.000 Euro arası değişmektedir. Avrupa Birliği veya İsviçre pasaportu sahibi olan öğrenciler Hollanda vatandaşlarına uygulanan ücreti ödeyerek yukarıda belirtilenden çok daha uygun şartlarda eğitim alma hakkına sahiptirler.

Kabulde not ortalaması, İngilizce yeterlilik test sonuçları (IELTS / TOEFL), motivasyon mektubu önem taşımaktadır. Her öğrencinin başvuru dosyası ayrı bir incelemeye tabi olup gerekli durumlarda IB / AP ve benzeri ek sınav sonuçları sıklıkla istenmektedir.Bootstrap Bootstrap Bootstrap Bootstrap