Avusturya


Responsive image

Avusturya, uluslararası yüksek standartlardaki birçok üniversitesi, nispeten ucuz maliyetleri ve Türkiye’ye ulaşımın kısalığı ile talep görmektedir. Özelikle Viyana Teknik Üniversitesi, Viyana Üniversitesi ve Viyana Ekonomi Üniversitesi, Türk öğrenciler tarafından ilgi görmektedir.

Avusturya’da üniversite öğrenimi 3 yıldır (tıp hariç) ve oldukça ağırdır.

Okullara direkt başvuru yapılır, yalnızca tıp fakülteleri ortak merkezi bir sınav ile öğrenci kabul eder.

Talebin kontenjandan fazla olması durumunda bazı okullar bazı bölümler için sınav uygulayabilmektedir, bu genellikle başvuru süresi bittikten sonra belli olur.

Bazı bölümlerde tamamen İngilizce eğitim verilmektedir.

Akademik başarı, not ortalaması ve Almanca düzeyi (İngilizce bölümlerde İngilizce düzeyi) temel seçme kriterleridir. Bunların dışında bazı bölümler için ek talepler de vardır (örneğin mimarlık fakülteleri için portföy hazırlanması ve sunumu gibi).

İstenen eğitim dalına ve lise diplomasının türüne göre farklı kabul prensipleri vardır. Türk lise diploması, YKS’de benzer bir bölüme yerleştirilebilme şartıyla kabul görmektedir. Abitur diploması, Matura’ya ( Avusturya diploması) eşdeğer sayılmaktadır. IB diploması için en az 3 dersin yüksek seviyede alınması gerekir. Lisan bölümünde Almanca seçilmesi gerekir.

Avusturya’da okul ücretleri dönem başı 130-400 Eur civarındadır. Şehir için ulaşım bu ücrete dahil değildir. Aylık 300 Eur kadar bir yaşam bütçesi, ve 300-800 Eur arasında bir yurt ücreti öngörülmelidir.

Üniversite bazında farklılıklar olsa da , Avusturya üniversiteleri için genel başvuru takvimi:

Mart – Mayıs Başvuru süresi
Haziran Talep durumuna göre sınav yapılıp yapılmayacağının ilanı
Temmuz Sınavlar
Ağustos Kabullerin gelmesi
Eylül / Ekim Vize süreci
Ekim / Kasım Kış dönemi başlangıcı


Bootstrap Bootstrap Bootstrap Bootstrap