İtalya


Responsive image

İtalya, özellikle mimarlık, tasarım ve mühendislik dallarında dünyada kendine iyi bir yer edinmiştir. Köklü devlet üniversitelerinin yanında, saygın özel üniversiteler de mevcuttur.

İtalya’da üniversite öğrenimi 3 yıldır (tıp hariç). Bazı okullarda ve bölümlerde tamamen İngilizce eğitim mevcuttur.

Milano ve Torino Politeknik Üniversiteleri, kendi sınavları ile öğrenci kabul etmekte, diğer devlet üniversiteleri merkezi olarak yapılan TOLC sınavları ile öğrenci almaktadır. Bu sınavların bazıları her ay tekrarlanmaktadır. İngilizce veya İtalyanca olarak seçilebilir. Yabancı kontenjanları ayrıdır. Puan sıralaması kabul için esastır. Sınav içerikleri, bölüme göre farklılık gösterir.

SAT sınavları da bazı okullarda lokal sınav yerine kabul edilmektedir. Okul kabul şartlarından biri olmasa da, öğrenci vizesi alabilmek için Türk diploması ile yapılan başvurularda, YKS sınavlarında minimum barajları geçme şartı vardır.

Özel üniversite ücretleri 8000-12000 Eur arası, Politeknik ücretleri 3000-4000 Eur arası, diğer devlet üniversiteleri de 2000 Eur civarı olarak öngörülmelidir. Ayrıca yaşam masrafı olarak 300 Eur, yurt / oda için de 300-1000 Eur arası öngörülebilir.

İtalya hükümeti, yıllık geliri 23 000 Eur’nun altında olan öğrenciler için burs imkanı sağlamaktadır.

Üniversite bazında farklılıklar olsa da , İtalya üniversiteleri için genel başvuru takvimi:

Mart – Ağustos Üniversite giriş sınavları
Mart – Eylül Kabullerin gelmesi , bölümlerin netleşmesi ve vize süreci
Temmuz- Ağustos Devlet bursu başvuruları
Ekim / Kasım Kış dönemi başlangıcı
Bocconi Üniversitesi ile ilgili detaylar için tıklayınız.Bootstrap Bootstrap Bootstrap Bootstrap