Kanada


Responsive image

Genele yayılmış kaliteli devlet üniversiteleri, yüzölçümüne oranla düşük nüfusu sebebiyle yetişmiş insan ihtiyacı, çeşitliliği zenginlik olarak benimseyen politikaları ve yüksek refah düzeyiyle geleceğin ülkelerinden biri olarak gösterilen Kanada, öğrencilerin yüksek öğrenim için sıklıkla tercih ettiği ülkelerden biridir. Mezuniyet sonrası 3 yıl çalışma hakkı ve oturum başvurusu yapma imkanı da Kanada’yı cazip kılan etkenler arasında sayılabilir.

Öğrencilere okurken haftada 20 saat, tatillerde full time kampüs içi ve kampüs dışı çalışma hakkı tanınmaktadır. Ayrıca çoğu üniversitede uygulanan COOP programı eğitim sırasında çalışma, profesyonel deneyim ve maddi gelir elde etme fırsatı sunar.

Üniversite bazında farklılıklar olabileceği gibi Kanada üniversiteleri için genel başvuru takvimi:

Eylül / Ekim Başvuruların açılması
Ocak / Şubat Başvuru süresi sonu
Mart / Mayıs Kabullerin gelmesi
Mayıs / Haziran Öğrenci vizesi ve yurt başvuruları
Ağustos sonu Oryantasyon haftası
Eylül başı Eğitim dönemi başlangıcı
Kanada’da üniversite öğrenimi 4 yıldır, okula ve bölüme göre yıllık eğitim ücreti (konaklama ve yemek hariç) 25.000 – 65.000 Kanada doları arasındadır.

Kabulde en önemli kriter not ortalaması olup, IELTS / TOEFL skoru da gereklidir. Ayrıca bazı üniversiteler için başvuru kompozisyonları yazılması ve mülakata girilmesi gerekir. Zorunlu olmamakla birlikte eğer öğrenci IB ya da AP sınavlarını başarıyla tamamlamışsa ilk sene bu derslerden muafiyet kazanabilir.Bootstrap Bootstrap Bootstrap Bootstrap